The Otago Chess Club has been established in Dunedin since 1875.

Past Club Champions

1896-7 R.A. Cleland; 1898 H. Lyders; 1899 O. Balk; 1900 J. Edwards; 1901 F.W. Clayton; 1902 D. Forsyth; 1903 O. Balk; 1904-5 D. Forsyth; 1906 H. Mellor; 1907 D. Forsyth; 1908 G.F. Dodds; 1909 R.A. Cleland; 1910 J. Dunlop; 1911 R.A. Cleland; 1912 H.J. Armstrong; 1913 O. Balk; 1914-5-6 H.J. Armstrong; 1917 R.A. Cleland; 1918-9 L.D. Coombs; 1920-1-2 A.W.O. Davies; 1923 W.G. Stenhouse; 1924 A.W.O. Davies; 1925 B.W. Stenhouse 1926 Not awarded; 1927 R.S. McDermid; 1928 O. Balk; 1929 W.G. Stenhouse; 1930-1 L.D. Coombs; 1932-3 R.S. Watt; 1934-5 W. Lang; 1936 R.S. McDermid; 1937 W. Lang; 1938 R.S. Watt; 1939-40 J.F. Lang 1941 Dr E.W. Bennett; 1942 R.S. Watt; 1943 Not awarded; 1944 Dr E.J. Rawnsley; 1945 R.S. Watt; 1946 J.F. Lang; 1947 R.W Lungley.

Year

Champion

Intermediate

Junior

Perpetual Handicap

JJ Marlow Trophy (Schoolpupil/U20)

Cleland Trophy

Richard Sutton Trophy

Graham Haase Trophy

Allan Chang Trophy

Rapid

1947




W. Lang






1948

W. Lang

R. E. Williamson

R. J. Glass

R. J. Glass






1949

W. Lang

J. K. Webling

J. F. McEwan

R. Gardner






1950

S. J. Webb

A.C. Twose

V. Hay

S.J. Webb

G.T. Adams (OBHS)





1951

R.A. Rasa

R. J. Glass

B.C. Cusack

J.T. Porter

R.J. Glass (KHS)





1952

R.A. Rasa

H.E. Hewitt

J. Armstrong

J. Armstrong

G.T. Adams (OBHS)





1953

R.A. Rasa

I.D. Hayes

A. Lentz


F. Bourke (KHS) & K. Steele (JmcGC)





1954

J.F. Lang

W.A. Poole/J.T. Porter

L. W. Leder/ J. Berry

J.T. Porter

J.J. Anderson (OBHS)





1955

R.A. Rasa

R.F. Williamson

K.M. Steele

W.B. Petrie

J.J. Anderson (OBHS)





1956

R.A. Rasa

W. B. Petrie

R. Lockhart


B. Burn (KHS)





1957

R.A. Rasa

K.M. Steele

B.W. Anderson

B.W. Anderson

M. Muir (KHS)





1958

T. van Dijk

A. Lentz

A. Henderson

A. Henderson

R. Patterson & E. Kelly (OBHS)





1959

R.A. Rasa

J.B. McGowan

G. Bates

J.B. McGowan

M. Bibby (OBHS) & J. Harraway (KHS)





1960

R.A. Rasa

J. Harraway

L. Decker

J. Harraway/L. Dickie

L. Amies (KHS)





1961

R.A. Rasa/L. Hayes

L. S. Amies/J.R. Anderson

M. Robb

M. Robb

M. Bibby (OBHS)





1962

L.S. Esterman

M. N. Robb

D. Esterman

M. N. Robb

M.N. Robb (OBHS)





1963

G. G. Haase

L. Milligan/R. Lockhart

D. Smythe

D. Smythe

M.N. Robb & G. Kerr (OBHS)





1964

M. N. Robb

M. Muir

J. W. D. Garrett

J. W. D. Garrett

G. Kerr (OBHS)





1965

G. G. Haase/ R.A. Rasa

B. Patterson


B. Patterson

G. Kerr (OBHS)





1966

G. G. Haase

D. Stewart

H. McMillan

K. Beatson

B. Patterson (KHS)





1967

G. G. Haase

M. Logan

G. Cessford

K. Beatson

G. Kwok (OBHS)





1968

G. G. Haase

K. Beatson

J. Lichter

K. Beatson

A. Pomeroy & R. Thomson (SBHS)





1969

G. G. Haase

F. Wilson

T. Pyatt

C. Leishman

R.J. Thomson & P.O. Paris (SBHS)





1970

G. G. Haase

H. Chin

P. Moogman/ C. Leishman

H. Chin

A. Pomeroy & R. Thomson (SBHS)

A.G. Kerr




1971

A. G. Kerr

R. Wansink

B. Cox

R. Wansink

D. Lichter (OBHS)

P. Paris




1972

G. G. Haase

M. Line

M. Sims

M. Sims

R. Wansink (St Pauls)





1973

G. G. Haase

D. Lichter

D. Cameron

R. Ford

J.M. Adams (KHS)

G. Haase & P. Paris




1974

P. O. Paris

J. M. Adams

A. Knowles

R. L. Perry

R.L. Perry

P. Paris




1975

P. O. Paris

J. Lichter

R. A. Dowden

A. J. Love

A. J. Love (St Pauls)





1976

B. Carpinter

M. Freeman

P. Adams/V. Hay

D. Watts

A. J. Love (St Pauls)





1977

P. O. Paris

D. Weegenaar

J. Wallis

J. Wallis

A. J. Love (St Pauls)

M. Freeman




1978

A. J. Love

M. White

R. L. Strickett

A. J. Love

A. J. Love (St Pauls) & M.R. Freeman (OBHS)

P. Paris




1979

P. O. Paris

I. Dalziel

E. Puddle

I. Dalziel

R.A. Dowden, W.H. Petch & D.W. Watts (OBHS)

P. Paris




1980

R. A. Dowden

P. Cullen/A. Knowles

T. Stiles

J. Sievey

W. Petch & G. Aimers (OBHS)

G. Haase




1981

R. Dowden/D. Weegenaar

J. Sievey

B. Martin

V. Flynn

J. Sievey (Queens) & I. Dalziel (KVHS)

R.A. Dowden




1982

R. J. Sutton

B. Martin

R.C.E. Gonin

B. Martin

B. Martin (Kenmure IS)

R.C. E. Gonin




1983

R. J. Sutton

P. Sinton

G. Dahl

G. Dahl

A. McIntosh (Bayfield HS) & B. Martin (LPHS)

B.M.S. Martin




1984

G. G. Haase/B. M. S. Martin

S. W. Martin

A. R. Chang/A. J. Patton

J. McIntosh

A. McIntosh (Bayfield HS)

G.G. Haase




1985

B. M. S. Martin/R.J. Sutton

J. Sutherland

S. M. Jones

S. Chandra

B.M.S. Martin (LPHS)

K. Boyd, G. Haase, A. Kwok & B. Martin




1986

R. J. Sutton

B. Freeman

M. J. Rocks

E. Rayner

B.M.S. Martin (LPHS)

B.M.S. Martin




1987

B. M. S. Martin

W. M. Jones

S. J. Lyall

M. Vincent

E.P. Rayner (Bayfield HS)

B.M.S. Martin




1988

B. M. S. Martin

I. L. Lamont

D. Heperi

D. Heperi

E.P. Rayner (Bayfield HS)

B.M.S. Martin




1989

R. J. Sutton

M. Vincent

R. D. Clarkson

H. Gold

G.R. Levy (OBHS) & E.P. Rayner (Bayfield HS)

B.M.S. Martin




1990

B. M. S. Martin

D. McCaughew

G. Shaw

D. Guthrie

M.B. Vincent (J.McG.C.)

M.B. Vincent




1991

B. M. S. Martin

R. E. Edwards

B. Caradoc-Davies

M. Vincent

M.B. Vincent (J.McG.C.)

R.A. Dowden & G.G. Haase




1992

A. J. Love

D. Guthrie

J. van Zoomeren

D. Guthrie

D.W. Guthrie (OBHS)

J.L. Sutherland




1993

A. J. Love

H. Gold

A. Batchelor

A. Batchelor

D.W. Guthrie (OBHS)

K. Boyd & G. Spencer-Smith



Moss Wylie

1994

D. Guthrie

A. Batchelor

F. Ryan

D. Guthrie/A. Batchelor

D.W. Guthrie (OBHS)

K. Boyd & G. Shaw



N Cummings

1995

J. Sutherland

F. Ryan/ H. Gold

T. Rowell

B. Stone

I. Jadallah (OBHS)

G.G. Haase



J Sutherland

Champion

Intermediate

Junior

Perpetual Handicap

1996

J. Feenstra

T. Duffield

A. Ritchie

A. Batchelor

Kyaw Soe Win Pau (OBHS)

G.G. Haase



P Harris

A. J. Love

I. Jadallah

C. Bannister

I. Jadallah

1997

J. Sutherland

P. Cosgrove

T. Rowell

P. Cosgrove/ T. Rowell

T.H. Menzies

J.L. Sutherland




R. Wansink

T. Duffield

P. Hall

P. Hall

1998

R. J. Sutton

J. Gibb

A. Ritchie

H. Gold

I. Jadallah (OBHS)

J.L. Sutherland



H R Gold

H. Gold

J. McIntosh

D. Reid

J. McIntosh

1999

J. Sutherland

H. Gold

T. Rowell

A. Newbould

P. Hall (OBHS)

H. Gold



T Rowell

J. Sutherland

D. Reid

P. Hall

D. Reid

2000

H. Gold

H.Gold

L. Lambert

H. Gold





T Rowell

A. Batchelor

H. Gold

L. Lambert/ A. Newbould

W. H. Petch

2001

R. A. Dowden

D. Watts

L. Lambert

(not held)





R Stone

P. Harris

P. Harris


A. Newbould

2002

R. J. Sutton

W. H. Petch

J. Armstrong

(not held)

F. Tan (Kav Col)





R.A. Dowden

H. Gold


L. Lambert

2003

R. J. Sutton

G. Aimers

E. Nicholls

I. Hewson

L. Ding (Bayfield HS)

H. Gold




R.A. Dowden

H. Gold

I. Hewson

H. Gold

2004

R. J. Sutton

G. G. Haase

C. Bourne

C. Bourne

L. Ding (Bayfield HS)

D. Watts




R. J. Sutton/ Q. Johnson

A. Newbould

J. Favel/ N. Saib

Q. Johnson

2005

R. J. Sutton

T. Duffield

J. Armstrong

D. Reid

T. Riley & A. Stone

Q. Johnson




Q. Johnson

A. Newbould

J. Armstrong

J. Armstrong

2006

R. J. Sutton

C. Lydiate

(not awarded)

M. Hill

L. Ding

Q. Johnson




Q. Johnson

D. Reid

C. Lydiate, B. Watts & M. Saib

D. Storey

2007

J. Sutherland

C. Lydiate & T. Duffield

(not awarded)

A. Ritchie

P. Dawson (LPHS)

M. Voracek




J. Sutherland

D. Reid

A. Ritchie

T. Duffield

2008

J. Sutherland & Q. Johnson

J. Armstrong

(not awarded)

P. Dawson

P. Dawson (LPHS) & E. Nicholls (JMC)

J. Sutherland & Q. Johnson




J. Sutherland & Q. Johnson

P. Dawson

E. Munro

E. Munro

2009

J. Sutherland

I. Lamont

A. Scott

A. Scott

A. Scott (LPHS)

J. Sutherland




G. Aimers

P. Dawson

S. Fukushima

C. Ruffman

2010

J. Sutherland & I. Lamont

B. Southgate

C. Ruffman

I. Lamont

P. Dawson (LPHS), A. Scott (LPHS), C. Ruffman (LPHS), E. Munro (OBHS) & R. Ritchie (OBHS)

J. Sutherland



Allan Chang Hourglass Tournament Upset Prize

J. Sutherland

G. Aimers

R. Ritchie

C. Ruffman

2011

Q. Johnson

R. Mackway-Jones

T. Mottershead

Q. Johnson

L. Nicholls (Home) & C. Cho (JMC)

R. Wansink

R. Wansink


T. Mottershead

R. Wansink

T. Duffield

E. Munro

L. Nicholls

2012

R. Wansink

L. Nicholls

B. Clayton

E. Munro

T. Koop (Kings HS)

Q. Johnson

R. Wansink & Q. Johnson


R. Clarkson

T. Koop

R. Macway-Jones

B. Southgate

L. Nicholls

2013

R. Wansink

S. Davie, B. Southgate & C. Li

C. Li

L. Nicholls

L. Nicholls (Home)

J. Sutherland

R. Wansink


G.Aimers

R. Wansink

S. Davie

N. Tamimi

N. Tamimi

2014

J. Sutherland

S. Davie

J. McKee

J. McKee

L. Nicholls (Home)

Q. Johnson

Q. Johnson


M. Lough

L. Nicholls

S. Davie

J. Mckee

L. Nicholls

2015

Q. Johnson

B. Southgate

H. Nisa

G. Aimers

L. Nicholls (Home) & R. Jellyman (OBHS)

Q. Johnson

J. Sutherland


R. Jellyman

Q. Johnson

R. Jellyman

R. Clarkson

R. Jellyman

2016

J. Sutherland

N. Tamimi

S. Fukushima

R. Jellyman

L. Nicholls

Q. Johnson

Q. Johnson & L. Nicholls


T. Box

Q. Johnson

N. Tamimi

B. Southgate

S. Fukushima

2017

Q. Johnson

T. Duffield

M. Lough

H. Gold

R. Jellyman (OBHS)

Q. Johnson

Q. Johnson


T. Box

Q. Johnson

E. Sarfas

M. Lough

R. Lau

2018

H. Gold

E. Sarfas

R. High

M. Lough

M. Lough (OBHS), N. Tamimi & R. Jellyman

E. Sarfas & Q. Johnson

E. Sarfas


T. Duffield

E. Sarfas

S. Fukushima

T. Duffield

E. Sarfas

2019

B. Suazo

S. Fukushima & R. Clarkson

A. Loretan

 

A. Sun (LPHS)

S. Fukushima

 

R.Jellyman, B.Suazo & E.Sarfas

A. Loretan

Q. Johnson

H. Gold

R. Clarkson

B. Suazo

Home