Otago Chess Club Calendar 2019
Wednesday Programme (other dates in italics)
30-Jan Opening night - Presidents vs VP
6-Feb A Chang Memorial  Swiss Hourglass 10 min Round 1
13-Feb Annual General Meeting
20-Feb A Chang Memorial  Swiss Hourglass 10 min Round 2
27-Feb A Chang Memorial Swiss Hourglass 10 min Round 3
6-Mar Club Championship A & B Grade (RR1) 1 Club Championship C Leg 1 (Swiss) 1
10-Mar Otago Autumn Rapid Open Swiss 25min+5sec Bronstein
13-Mar Club Championship A & B Grade (RR1) 2 Club Championship C Leg 1 (Swiss) 2
20-Mar Club Championship A & B Grade (RR1) 3 Club Championship C Leg 1 (Swiss) 3
27-Mar Club Championship A & B Grade (RR1) 4 Club Championship C Leg 1 (Swiss) 4
3-Apr Club Championship A & B Grade (RR1) 5 Club Championship C Leg 1 (Swiss) 5
10-Apr Club Championship A & B Grade (RR1) catchup Club Championship C Leg 1 (Swiss) 6
17-Apr Graham Haase Memorial 1 TBC
24-Apr Graham Haase Memorial 2 TBC
1-May Graham Haase Memorial 3 TBC
8-May Graham Haase Memorial 4 TBC
15-May Graham Haase Memorial 5 TBC
22-May Swiss Rapid 1&2 Swiss 25min+5sec Bronstein
29-May Swiss Rapid 3&4 Swiss 25min+5sec Bronstein
5-Jun Cleland Trophy 60m+30s (Swiss) Round 1
9-Jun Otago Winter Rapid Open Swiss 25min+5sec Bronstein
12-Jun Cleland Trophy 60m+30s (Swiss) Round 2
19-Jun Cleland Trophy 60m+30s (Swiss) Round 3
26-Jun Cleland Trophy 60m+30s (Swiss) Round 4
3-Jul Cleland Trophy 60m+30s (Swiss) Round 5
10-Jul Cleland Trophy 60m+30s (Swiss) Round 6
17-Jul Rapid Championship (DRR1) 1&2 25min+5sec Bronstein
24-Jul Rapid Championship (DRR1) 3&4 25min+5sec Bronstein
31-Jul Rapid Championship (DRR1) 5&6 25min+5sec Bronstein
7-Aug Rapid Championship (DRR1) catchup/ Novelty Thematic
14-Aug Club Championship A & B Grade (RR2) 1 Club Championship C Leg 2 (Swiss) 1
21-Aug Club Championship A & B Grade (RR2) 2 Club Championship C Leg 2 (Swiss) 2
28-Aug Club Championship A & B Grade (RR2) 3 Club Championship C Leg 2 (Swiss) 3
1-Sep Otago Spring Rapid Open Swiss 25min+5sec Bronstein
4-Sep Club Championship A & B Grade (RR2) 4 Club Championship C Leg 2 (Swiss) 4
11-Sep Club Championship A & B Grade (RR2) 5 Club Championship C Leg 2 (Swiss) 5
18-Sep Club Championship A & B Grade (RR2) catchup Club Championship C Leg 2 (Swiss) 6
25-Sep Rapid Championship (DRR2) 1&2 25min+5sec Bronstein
2-Oct Rapid Championship (DRR2) 3&4 25min+5sec Bronstein
9-Oct Novelty Event Transfer
16-Oct Rapid Championship (DRR2) 5&6 25min+5sec Bronstein
23-Oct Rapid Championship (DRR2) catchup/ Novelty Team Blitz
30-Oct Richard Sutton Trophy - FIDE rated 60m+30s (Swiss) Round 1
6-Nov Richard Sutton Trophy - FIDE rated 60m+30s (Swiss) Round 2
13-Nov Richard Sutton Trophy - FIDE rated 60m+30s (Swiss) Round 3
20-Nov Richard Sutton Trophy - FIDE rated 60m+30s (Swiss) Round 4
27-Nov Richard Sutton Trophy - FIDE rated 60m+30s (Swiss) Round 5
1-Dec Otago Summer Rapid Open Swiss 25min+5sec Bronstein
4-Dec Richard Sutton Trophy - FIDE rated 60m+30s (Swiss) Round 6
11-Dec Closing Night Trophy Presentation / Quiz

Last Updated on 16/02/2019
By Quentin Johnson