Otago Chess Club Calendar 2020
Wednesday Programme (other dates in italics)
29-Jan Opening night - Presidents vs VP
5-Feb A Chang Memorial  Swiss Hourglass 10 min Round 1
12-Feb Annual General Meeting
19-Feb A Chang Memorial  Swiss Hourglass 10 min Round 2
26-Feb A Chang Memorial Swiss Hourglass 10 min Round 3
4-Mar Club Championship A & B Grade (RR1) 1 Club Championship C Leg 1 (Swiss) 1
8-Mar Otago Autumn Rapid Open Swiss 25min+5sec Bronstein
11-Mar Club Championship A & B Grade (RR1) 2 Club Championship C Leg 1 (Swiss) 2
18-Mar Club Championship A & B Grade (RR1) 3 Club Championship C Leg 1 (Swiss) 3
25-Mar Club Championship A & B Grade (RR1) 4 Club Championship C Leg 1 (Swiss) 4
1-Apr Club Championship A & B Grade (RR1) 5 Club Championship C Leg 1 (Swiss) 5
8-Apr Club Championship A & B Grade (RR1) catchup Club Championship C Leg 1 (Swiss) 6
15-Apr Graham Haase Memorial 1 60m+30s (Swiss) Round 1
22-Apr Graham Haase Memorial 2 60m+30s (Swiss) Round 2
29-Apr Graham Haase Memorial 3 60m+30s (Swiss) Round 3
6-May Graham Haase Memorial 4 60m+30s (Swiss) Round 4
13-May Graham Haase Memorial 5 60m+30s (Swiss) Round 5
20-May Swiss Rapid 1&2 Swiss 25min+5sec Bronstein
27-May Swiss Rapid 3&4 Swiss 25min+5sec Bronstein
3-Jun Cleland Trophy 60m+30s (Swiss) Round 1
7-Jun Otago Winter Rapid Open Swiss 25min+5sec Bronstein
10-Jun Cleland Trophy 60m+30s (Swiss) Round 2
17-Jun Cleland Trophy 60m+30s (Swiss) Round 3
24-Jun Cleland Trophy 60m+30s (Swiss) Round 4
1-Jul Cleland Trophy 60m+30s (Swiss) Round 5
8-Jul Cleland Trophy 60m+30s (Swiss) Round 6
15-Jul Rapid Championship (DRR1) 1&2 25min+5sec Bronstein
22-Jul Rapid Championship (DRR1) 3&4 25min+5sec Bronstein
29-Jul Rapid Championship (DRR1) 5&6 25min+5sec Bronstein
5-Aug Rapid Championship (DRR1) catchup/ Blitz 1 Blitz 1
12-Aug Club Championship A & B Grade (RR2) 1 Club Championship C Leg 2 (Swiss) 1
19-Aug Club Championship A & B Grade (RR2) 2 Club Championship C Leg 2 (Swiss) 2
26-Aug Club Championship A & B Grade (RR2) 3 Club Championship C Leg 2 (Swiss) 3
2-Sep Club Championship A & B Grade (RR2) 4 Club Championship C Leg 2 (Swiss) 4
6-Sep Otago Spring Rapid Open Swiss 25min+5sec Bronstein
9-Sep Club Championship A & B Grade (RR2) 5 Club Championship C Leg 2 (Swiss) 5
16-Sep Club Championship A & B Grade (RR2) catchup Club Championship C Leg 2 (Swiss) 6
23-Sep Rapid Championship (DRR2) 1&2 25min+5sec Bronstein
30-Sep Rapid Championship (DRR2) 3&4 25min+5sec Bronstein
7-Oct South Island Championship (casual)
14-Oct Rapid Championship (DRR2) 5&6 25min+5sec Bronstein
21-Oct Rapid Championship (DRR2) catchup/ Blitz 2 Blitz 2
28-Oct Richard Sutton Trophy - FIDE rated 60m+30s (Swiss) Round 1
4-Nov Richard Sutton Trophy - FIDE rated 60m+30s (Swiss) Round 2
11-Nov Richard Sutton Trophy - FIDE rated 60m+30s (Swiss) Round 3
18-Nov Richard Sutton Trophy - FIDE rated 60m+30s (Swiss) Round 4
25-Nov Richard Sutton Trophy - FIDE rated 60m+30s (Swiss) Round 5
2-Dec Richard Sutton Trophy - FIDE rated 60m+30s (Swiss) Round 6
6-Dec Otago Summer Rapid Open Swiss 25min+5sec Bronstein
9-Dec Closing Night Trophy Presentation / Quiz