Otago Primary and Intermediate Interschool Teams Championship 2020














No School Team Board Name R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Match Points Place
1 Balmac A 1 Tyne Grant 1 1 1 1 1 1 1 7 6 1/2 1st
2 Will Parry 1 1 1 1 1/2 1 1 6 1/2
3 Jack Ussher 0 0 1 1 1 1 1 5
4 Aidan Dixon 0 1 0 1 1 1/2 1 4 1/2
Res
W7 B4 W11 B2 W5 B6 W9 0
Total
2 3 3 4 3 1/2 3 1/2 4 23
2 Tahuna A 1 Jeremy Frei 1 0 0 0 1 0 1 3 4 7th=
2 Isaac Thomas 1 1 1/2 0 1 1/2 1 5
3 Kate Woodley 1 1/2 1 0 1 0 1 4 1/2
4 Quinn Bailey 1 1 0 0 1 1 0 4
Res
B8 W3 B5 W1 W10 B11 B12 0
Total
4 2 1/2 1 1/2 0 4 1 1/2 3 16 1/2
3 DNI A 1 Geordie Stephenson 1 1 1 1 1 1 1 7 4 5th
2 Finlay McQueen 0 0 0 0 1 1 1 3
3 Matty Richards 1/2 1/2 1/2 0 1 1 1/2 4
4 Raymond Yang 1 0 0 0 1 1 1 4
Res
W9 B2 W7 B6 BYE W8 B13 0
Total
2 1/2 1 1/2 1 1/2 1 4 4 3 1/2 18
4 James Hargest A 1 Liam Graham 1 0 0 1 1 1 1 5 4 6th
2 Hector O'Rourke 1 0 0 0 1 0 1 3
3 Peter McIntyre 1 1 1 0 1 0 1 5
4 Hasanli Barbaranda 1/2 0 1 0 1 1 1 4 1/2
Res
B10 W1 B9 W11 B13 W7 BYE 0
Total
3 1/2 1 2 1 4 2 4 17 1/2
5 Kavanagh 1 Ethan Then 1 1 1 1 0 1 1 6 5 1/2 2nd
2 Joseph Chen 1 1 1/2 1 1/2 1 1 6
3 Joseph Kelly 0 1/2 0 0 0 1 1 2 1/2
4 Brent Manangan 0 0 1 1 0 1 1 4
Res
W11 B6 W2 B7 B1 W12 B8 0
Total
2 2 1/2 2 1/2 3 1/2 4 4 18 1/2
6 Oamaru Int 1 Ian Repia-King 0 0 1 0 1 0 1 3 4 7th=
2 Lucas Harnett 0 0 1 1 1 0 0 3
3 Daniel Jorgenson 1 1/2 1 1 1/2 0 0 4
4 Luca Rogers 1 1 1 1 1 1/2 1 6 1/2
Res
B12 W5 B13 W3 B11 W1 B7 0
Total
2 1 1/2 4 3 3 1/2 1/2 2 16 1/2
7 Balmac B 1 Basu Thanthiriwatta 0 1 0 0 1 0 0 2 4 1/2 3rd
2 Aaditya Bethanabatla 0 1 1 0 1 1 1 5
3 Noah Wilson 1 1 1/2 1 0 1 1 5 1/2
4 Stephen La 1 1 1 0 1 0 0 4
Res
B1 W12 B3 W5 W8 B4 W6 0
Total
2 4 2 1/2 1 3 2 2 16 1/2
8 James Hargest B 1 Ben Whelan 0 0 1 1 0 0 0 2 2 12th
2 Thehas Perera 0 0 1 1 0 0 0 2
3 Pax Talbot 0 0 1 1 1 0 0 3
4 Cora O'Rourke 0 0 1 1 0 0 0 2
Res
W2 B11 BYE W13 B7 B3 W5 0
Total
0 0 4 4 1 0 0 9
9 DNI B 1 Farhaal Ahmed 0 1 1 1 0 1 0 4 3 9th
2 Amelio Kaloga 1 1 1 1 1 1 0 6
3 Jacob Loveridge 1/2 1/2 0 0 1/2 1 0 2 1/2
4 Ollie Davis 0 1 0 0 0 1 0 2
Res
B3 W13 W4 B10 W12 BYE B1 0
Total
1 1/2 3 1/2 2 2 1 1/2 4 0 14 1/2
10 Tahuna B 1 Ashton Fraser 0 1 0 0 0 1 0 2 3 10th
2 Mouhammad Taha 0 1 0 0 0 1 0 2
3 Chris Gray 0 1 1 1 0 1 0 4
4 Dina Veituna 1/2 1 1 1 0 1 1 5 1/2
Res
W4 BYE B12 W9 B2 W13 W11 0
Total
1/2 4 2 2 0 4 1 13 1/2
11 George St Normal 1 Zihan Fu 0 1 0 0 0 1 1 3 4 1/2 4th
2 Thisun Kuruppuarachchi 0 1 0 1 0 1/2 1 3 1/2
3 Jack Phillips 1 1 0 1 1/2 1 1 5 1/2
4 Randika Dassanayake 1 1 1 1 0 0 0 4
Res Jack Phillips B5 W8 B1 B4 W6 W2 B10 0
Total
2 4 1 3 1/2 2 1/2 3 16
12 Home 1 Matthew Sterk 1 0 1 1 1 0 0 4 3 11th
2 Jonathan Rapsey 1 0 1 1 0 0 0 3
3 Harper Pepers 0 0 0 1 1/2 0 0 1 1/2
4 Julien Sterk 0 0 0 1 1 0 1 3
Res
W6 B7 W10 BYE B9 B5 W2 0
Total
2 0 2 4 2 1/2 0 1 11 1/2
13 St Gerards 1 Tom Lanham 1 0 0 0 0 0 0 1 1 13th
2 George Donaldson 1 0 0 0 0 0 0 1
3 Freddie Ryan 1 1/2 0 0 0 0 1/2 2
4 Mitchel Diack 1 0 0 0 0 0 0 1
Res
BYE B9 W6 B8 W4 B10 W3 0
Total
4 1/2 0 0 0 0 1/2 5